Мудрые наставления наших предков ч. 130

Грех пророка Дауда

Пророк и царь Дауд имел много жен. Тем не менее он стал заглядываться на невиданной красоты жену одного из своих воинов. Дауд не знал, как его извести, чтобы жениться на той красавице. В это время началась война, и Дауд отправил воевать мужа той красавицы, причем послал его в самую гущу сражений. Наконец, тот погиб.

Через какое-то время Дауд женился на красавице-вдове, но каждую ночь во сне ему стал являться погибший воин, укорявший и проклинавший Дауда в беспутстве и в том, что он загубил его, безвинного человека. Жизнь Дауда стала невыносимой, и он решил сходить на могилу того воина и попросить прощения. На кладбище пророку помогли ангелы. Они оживили покойника. Дауд ему сказал:
– Я тебя отправил на войну, чтобы ты погиб, а твоя жена досталась мне. Прости мне этот грех.
– Многое может человек простить, – ответил оживший покойник, – но его сердце и душа никогда не смогут простить подлости и предательства.

Покойник вновь лег в могилу. Так и остался на Дауде этот непрощенный грех.

Дауд-пайхамарах хьаьрча къа

Дауд хиннав пайхамар а паччахь а волаш. Дукха истий ший боллашехьа а цхьан эздечун дала теха 1алаьмате хоза хинна сесаг дагайоаллаш хиннав из. Хоза из кхалсаг шийна хьаерзаяр духьа эзде мишта д1авоаккхаргва ца ховш, Дауд сагота хьувзача хана, т1ом хьайр. Из эзде т1ом эггар лираг1а болча хехка ваьлар Дауд. Т1еххьара вийр из эзде.

Цхьа ха яьннача г1олла жералла яьнна цун сесаг Дауда шийна д1айигар. Бакъда, х1арача бусса из эзде г1анахьа духьала аха ваьлар цунна, ше верахи Дауда зудал совдаларахи бехкаш доахаш, на1алташ кхайкхадора цо. Сатем байнача Дауда лаьрх1ар из вийна эзде шийна къинт1ера ваккха. Кашамашка ер хьалвахача, малейкий новкъосталца цхьан юкъа дийнвир из саг. Дауда аьлар цунга:
– Хьа сесаг сайна хьаерзаяр духьа хьо т1ем т1а хехкаш, хьо х1алак хилийтав аз. Сона къинт1ера валар дех аз хьога.
– Дукхача х1аманна къинт1ера вала йиш йолаш ва саг, – аьннад цу эздечо, – бакъда дега цхьаккха дарах могаргдац тийшача балхах къинт1ера дала.

Из аьнна воаллашехьа а саг каша д1авижар, боарз къовлабелар. Из доккха къа т1ерадаланзар Дауда т1ера.

http://orga.narod.ru/ing/d130.htm