Мудрые наставления наших предков ч. 151

Возмездие будет

Некий старик ехал на иноходце, приглянувшемся какому-то вору. Старик остановился под деревом, привязал коня и начал молиться. Тут подъехал к нему этот вор на своей кляче. После взаимных приветствий вор спросил:
– Вижу, старик, что ты ученый-праведник. Скажи мне: “Когда постигает человека возмездие за тот вред, который он кому-то причинил?”.
– И через год, и через десять лет. В любом случае, возмездие неминуемо, – ответив так, старик стал совершать очередной намаз.

Зная, что старик ни при каких обстоятельствах намаз не прервет, вор спокойно привязал свою клячу, сел на иноходца и умчался. Не успел он скрыться из глаз, как конь чего-то испугался и метнулся в сторону. Вор слетел с него и упал так, что переломал себе обе ноги. Лежит вор и встать не может.

Старик завершил намаз, сел на клячу вора и поехал. Вскоре он увидел упавшего и стонущего вора, который тут же укорил старика:
– Ты сказал, что возмездие постигнет через год или через десять лет, а меня оно постигло в течение нескольких минут.
– Возмездие, которое тебя постигло, – ответил старик, – является наказанием за какой-то ранее тобою совершенный грех. А за вред, который ты пытался причинить мне, возмездие еще ждет тебя впереди.

Старик взвалил вора на его клячу, сам сел на своего иноходца и отправился далее по своим делам.

Бекхам хургба

Йорг1а дын т1а ваг1аш, наькъаводаш хиннав цхьа воккха саг. Къоала ухача цхьан къонахчун б1арг т1аэттаб цу воккхача сага дын т1а.

Цхьан гаьн к1ала, ды д1а а тесса, ламаз де эттав воккха саг. Циггач т1авенав цунна из къу саг. Цхьа во говра хиннай цунгара яр. Къу саго хаьттад:
– Хьо 1илам дийша саг ва, алал сога, даьча зуламах бекхам маца хул?
– Мичча хана хинна а, шу доале а итт шу доале а, цкъа бекхам ца хулаш зулам дусаргдац, – жоп а денна, ший шоллаг1а дола ламаз де волавеннав воккха саг.

Цо ламаз деча юкъа къу саго ший говрг гаьнах д1а а тесса, воккхача сага йорг1а дын т1а а хайна, д1ийккхав. Кхы дукха гаьна из валалехьа, цхьан х1амах из йорг1а ды къаьхкаб. Чувежача цу къу сага шаккхе ност йийнай. Г1отта ца луш иллав из.

Ший ламаз даь а ваьнна, цу къу сага тишача говра т1а а хайна, волавенна цу уллача къу сага т1акхаьчав воккха саг. Къу саго аьннад:
– Ва, шу даьлча, итт шу даьлча хургба ма аьннадарий 1а бекхам. Х1аьта ера-м цхьан сахьатах хинна ма баьларий.
– Ер бекхам хиннаб хьона, – аьннад воккхача саго, – 1а хьалхе а даьча цхьа зуламах, х1аьта сона даьча зуламах бола бекхам хьона кхы а хургболаш ба.

Из къу саг цун ший хиннача тишача говра д1ат1а а вила, ший йорг1а дын т1а а хайна, д1ахо ший наькъах д1авахав воккха саг.

http://orga.narod.ru/ing/d151.htm