Мудрые наставления наших предков ч.61

Тебе самой не трудно?

Некий горец спустился к реке Ассе. Она была очень бурливой. До этого дня горцу не приходилось переходить ее. Снял он с себя одежду и с большими трудностями кое-как перешел Ассу. Известно, что она холоднее льда в любое время года. Трясется продрогший горец. Чуточку придя в себя, он сказал:
“Эй, Асса! До сего дня я о тебе знал лишь понаслышке. Было бы хорошо, если бы я тебя вообще никогда не встретил. Как бы мне не было трудно, я все же с большими мучениями перешел тебя. Но скажи: разве тебе самой не трудно постоянно быть такой холодной?”

Хьайна хала деций хьона?

Лоамара 1ок1ала воаг1аш хинна лоамаро 1одоаг1ача Эса т1а эттав. Ч1оаг1а бирса хиннад хий. Х1еттолца цох дехьа вала вийза хиннавац из лоамаро. Т1ера х1амаш 1о а яха, хала-атта, боккхача балийца хила дехьа ваьннав. Ховш ма дий, Эса мичча хана а шала шийлаг1а долаш долга. Гарренце ше эгавешшехьа, аьннад, йоах, лоамарочо:
– Ва-а, Эса, таханалца наха дувцаш мара хьо дайза дацар сона, довзанза хинна даларе, дикаг1а а дар хьо. Мелла бала хьега бале а со-м хьох дехьа ваьннавар, бакъда, хьайна хала деций хьона, ва Эса, дилла иштта шийла долаш хилар!

http://orga.narod.ru/ing/d61.htm