Мудрые наставления наших предков ч. 100

Волчьи десны сильнее

Состарился волк, лишился сил и лежит в норе. Прослышала об этом собака. До этих пор она тряслась при имени волка, а тут осмелела, пришла к волку и сказала:
– Чего ты свернулся, как жалкий щенок? Теперь ты получил свое! К тому же, как я слышала, у тебя повыпадали все зубы. Теперь ты никого не сможешь загрызть. Пропащие твое дела!
– Состарился я, оглох совсем, ничего не слышу. Наклонись к уху и повтори все, что ты сказала, – притворился волк глухим, хотя прекрасно все слышал.

“Ко всему он еще и оглох”, – обрадовалась собака. Она еще более осмелела и, чтобы повторить свои оскорбления, наклонилась к самому уху волка. Он тут же изловчился и челюстями вцепился в горло собаки. Как она ни билась, но жизни лишилась. И тогда волк сказал:
– Собака, тебе надо было знать, что даже волчьи десны крепче собачьих зубов.

Берза долаш ч1оаг1аг1а да

Къаенна, тишъенна уллаш хиннах бордз. Х1анзолца цох кхераш лийна ж1али майрадаьннад. Даха, берза т1аэттад из. Аьннад:
– Циск мо гергъенна ма уллий хьо. Хьай ден т1а эттай хьо х1анз. Бага мел хинна царг д1аяьннай ма йоахий хьа. Х1ама теда йиш йоацаш ма йисайий хьо. Д1адаьннад хьадар!
– Сов къаенна, лергашта къорайийрзай со. 1а дувцар хазац сона. Хьа лерге а яьй, алал хьей хье ала йоаллар, – аьннад берзо, ж1але дувцар шийна шаьра хеза доллашехьа а.

Ера-м кхы а къора а йийрзай, аьнна, геттар майрадаьнна ж1али, ше аьннар кердадаккха дага, берза лерга юхе ег1ай ший бат. Циггач берзо ж1але къамарг лаьцай. Ж1али деттадаларах х1ама хиннадац. Берзо са1ийда йийнай из. Т1аккха аьннад, йоах, берзо:
– Ж1алена ха дезар берза долаш цун цергел ч1оаг1аг1а долга.

http://orga.narod.ru/ing/d100.htm